Pradžia
Pradžia

Pasitinkant Tarptautinę Tolerancijos dieną – statykime TOLERANCIJOS LAIVĄ!

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (toliau: Tarptautinė istorinio teisingumo komisija) jau devintus metus inicijuoja Tarptautinės Tolerancijos dienos – lapkričio 16 – osios paminėjimą Lietuvoje.

Šių metų Tarptautinės Tolerancijos dienos simbolis – Tolerancijos laivas. Tad visas Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklas ir ugdymo įstaigas kviečiame statyti Tolerancijos laivus ir prisijungti prie siūlomos pilietinės iniciatyvos „Tolerancijos laivas“.


Pilietinės iniciatyvos „Tolerancijos laivas“ aprašymas:

Pilietinės iniciatyvos  tikslai:

išsiaiškinti bei prisiminti žodžio Tolerancija reikšmę;aptarti su mokiniais – ar mes gyvename Tolerantiškoje visuomenėje, ar tolerancija vyrauja vienas kito atžvilgiu, kokius netolerancijos ar tolerancijos pavyzdžius mokiniai prisimena;prisiminti nesenus XX a. Lietuvos istorijos faktus (nacių okupaciją ir sovietinės okupacijos laikotarpius, kuomet netolerancija kitai tautai, socialinei grupei, ar kitaip mąstančiam peraugo į atvirą priešiškumą ir žmonės buvo kankinami, įkalinami ir žudomi) ir rasti tolerancijos/ netolerancijos pavyzdžius mūsų Lietuvos istorijoje ar jos vertinime;

Pilietinės iniciatyvos simbolio „Tolerancijos laivo“ apibudinimas. Laivą parinkome, nes:

Laivas plaukia, juda, keičia kryptį kaip ir žmogus. Kiekvieno žmogaus laivas yra ''kitoks'' ir jį plukdome skirtinga kryptimi. Plaukdami gyvenimo keliu, mes sutinkame laivus, nepanašius į mūsų: kitokių spalvų, kitokios konstrukcijos, skirtingų dydžių, su skirtingomis burėmis. Kaip tada elgiamės: juos aplenkiame, šaliname iš savo kelio, nekreipiame jokio dėmesio, o gal pamojuojame iš tolo, ar užmezgame draugystę, o gal paleidžiame strėles?  Kai tu žiūri į „kitokį“ nepalankiai, žinok, kad tavo laivas taip pat gali atrodyti  „kitoks“, išplaukęs į didžiuosius vandenis. Kaip tada jausiesi tu savo laive?Laive, kaip ir gyvenime, susitinka skirtingi žmonės, kurie gali vienas kitam nepatikti, tarp jų gali nebūti bendrų interesų ar simpatijos, bet jie turi plaukti kartu, vienas kitą toleruoti, nes nėra kitos išeities- visi yra viename laive. Mes esame viename dideliame erdvėlaivyje “Žemė“ ir labai lengvai priimame bendraminčius, mums patogius bendrakeleivius, o į „kitokius“, dalis mūsų,  žiūrime su nepasitikėjimu – t.y. netolerantiškai.Senajame Testamente, Pradžios knygoje, minimas laivas - Nojaus arka, į kurį Nojus, Dievo patarimu, paėmė savo vaikus ir visų gyvūnų po porą, kad neišnyktų įvairios gyvūnų rūšys. Šiame Nojaus laive visi turėjo gyventi tolerantiškai ir nežiūrint skirtumų  - sugyventi taikiai. Šis pavyzdys iš Šventojo rašto parodo tolerancijos reikšmę – pakantumą kitokiam, kurio, analizuodami pavyzdžius iš istorijos ir mūsų kasdienio gyvenimo situacijų – pasigendame.


Kaip siūlome organizuoti pilietinę iniciatyvą:

Supažindinti mokinius su pilietinės iniciatyvos – „Tolerancijos laivo“ idėja. Mokiniams paaiškinti, kodėl siūlomas toks simbolis.Pasiūlyti mokiniams ieškoti žymių žmonių pasakytų minčių (sentencijų) apie toleranciją ir netoleranciją. Tokių, kaip pvz.: „Tapk geresniu ir pats suprask, kas esi, prieš sutikdamas naują žmogų ir tikėdamasis, kad jis tave supras“ (G.Marguez)Pasiūlyti mokiniams surasti ir užrašyti lapeliuose Lietuvos istorijoje buvusius įvykius ar dabartiniame gyvenime esančias situacijas, parodančias toleranciją ir netoleranciją. 

 

Pasiūlymai dėl laivo/ laivų  „statymo“:

Vienas pasiūlymas yra daryti, „statyti“ vieną didelį laivą, kuris lapkričio 16 – ąją, Tarptautinę Tolerancijos dieną būtų pastatytas mokyklos fojė ar aktų salėje. Laivą galima daryti iš kartono, spalvoto popieriaus ar kitokių medžiagų, kurias būtų nesudėtinga rasti.

Pagaminus tokį laivą – jį „papuošti“ sentencijomis apie toleranciją ir lapeliais, kuriuose aprašyti istoriniai įvykiai ar kasdieninės situacijos, menančios toleranciją ar netoleranciją.

Kitas pasiūlymas yra mokiniams daryti mažus laivelius: iš popieriaus lankstyti, karpyti ar klijuoti. Ant pagamintų laivelių užrašyti surastas mintis apie Toleranciją bei   užrašyti: „Tarptautinė Tolerancijos diena – lapkričio 16 –oji“.  

 

Kaip minėti Tarptautinę Tolerancijos dieną – lapkričio 16 –ąją mokyklose bei ugdymo įstaigose?

  • Jeigu pagaminsite vieną didelį laivą, papuoštą mintimis/sentencijomis ar situacijomis apie toleranciją/netoleranciją – tuomet siūlome pakviesti mokinius prie laivo ir paskaityti mokinių surinktas sentencijas, situacijas. Aptarti bei padiskutuoti apie tai, kas parašyta, kad mokiniai suprastų – kokia yra tikroji Tolerancijos žodžio prasmė ir kodėl svarbu yra  kalbėti apie Toleranciją ir kodėl minėti šią dieną yra svarbu?
  • Jeigu mokykloje gaminsite daug laivelių – juos galima „suplukdyti“ į vieną erdvę ir padalinti mokiniams, prieš tai aptariant minimos dienos prasmę;
  • Siūlome papuošti mokyklos kabinetų duris lapkričio 16 d. rytą mokinių surinktomis sentencijomis, mintimis apie toleranciją/netoleranciją. Mokiniai, įeidami į klasę perskaitys ir tai gali būti geros diskusijos apie toleranciją pretekstas.
  • Jeigu Tolerancijos dienos minėjimą organizuos mokytojai, dirbantys su žemesnių klasių mokiniais, siūlome piešti laivus. Piešiant duoti užduotį nupiešti  - ką (kokius žmones) pakviestų keliauti kartu laivu. O vėliau, aptariant piešinius, mokytojai gali paklausti- ko neimtų į savo laivą ir apie tai galima pakalbėti – kodėl mokinys(-ė) nenorėtų paimti kažko į savo laivą.

Tolerancijos tema gali būti aptariama etikos, pilietiškumo pagrindų, istorijos, lietuvių ir užsienio kalbų  pamokose.


Lapkričio 16 – ąją mini daugelis demokratinių valstybių nuo 1995 m., kai  UNESCO šią dieną paskelbė Tarptautine tolerancijos diena. Tarptautinė istorinio teisingumo komisija kasmet, nuo 2003 metų,  inicijuoja šios dienos minėjimą. Lietuvoje, nuo seno garsėjančioje kaip tolerantiška valstybė, anksčiau ir dabar, susiduriama su netolerancijos pavyzdžiais prieš kitataučius, kitokį socialinį statusą ar mąstymą turinčius žmones. Netolerancijos pavyzdžių yra ir vertinant istorinę praeitį bei istorines asmenybes. Todėl Tarptautinės Tolerancijos dienos minėjimas yra Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos  įgyvendindamos Švietimo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimų žmogiškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programos dalis.  

Susidomėjusius ir norinčius prisijungti prie inicijuojamos Tarptautinės tolerancijos dienos paminėjimo, maloniai prašome užpildyti elektroninę registracijos formą iki 2011 m. lapkričio 15 d.

Elektroninė registracijos forma:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?hl=lt&formkey=dDIwUmdFcEJ3eFU3QXRlMktGN1NSc2c6MQ#gid=0

Išsamesnę informaciją mielai suteiksime telefonais:  (5) 2 66 38 18, (5) 266 38 04  arba elektroninio pašto adresais: t.kavaliauskas@lrv.lt , t.kavaliauskas@gmail.com;

Informaciją galite rasti ir Tarptautinės komisijos internetiniame puslapyje: www.komisija.lt  

 

Ingrida Vilkienė
Vykdančiojo direktoriaus pavaduotoja, švietimo programų koordinatorė

 

*Pranešimo kalba netaisyta

Komentarai

{{msg}}

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.
{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}}
{{comment.comment}}