Pradžia
Pradžia

Kaip pradėti daugiabučio namo atnaujinimą?

Paraiškas atnaujinti daugiabutį namą galima pateikti tik LR Aplinkos ministrui paskelbus kvietimą. Būsto savininkai gali pasirinkti įgyvendinti daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektą pagal:
  LR Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Pagal šį modelį, daugiabučio namo atnaujinimas įgyvendinamas patalpų savininkų iniciatyva per namo bendrojo naudojimo objektų valdytoją (DNSB pirmininką, jungtinės veiklos sutarties įgaliotinį ar savivaldybės paskirtą būsto administratorių). Šioje programoje butų savininkai gali dalyvauti savo lėšomis arba kredito į finansinę instituciją
 • Marijampolės savivaldybės energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programą. Savivaldybė atrenka neefektyviausiai šilumos energiją vartojančius daugiabučius namus ir paskiria programos administratorių UAB "Marijampolės butų ūkis", kuris įgyvendina šių daugiabučių namų atnaujinimą. šiuo atveju būsto savininkams patiems nereikia prisiimti jokių organizacinių ir kreditinių įsipareigojimų bei projketo įgyvendinimo rizikų. Namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai savivaldybei turi pateikti prašymą įtraukti daugiabutį į savivaldybės programą ir butų bei kitų patalpų savininkų susirinkimo ar balsavimo raštu, dėl Civilio kodekso 4.85 straipsnyje nustatyta tvarka priimto šio sprendimo ir projekto administratoriaus pasirinkimo, protokolą.

 Pastabos:
  • Siekiant namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto kreditavimo, finansų įstaigos rekalaujama pritariančių projekto įgyvendinimui patalpų savininkų dalis turi sudaryti ne mažiau 55 proc.
  • Jeigu butų ir kitų patalpų savininkai, turintys teisę į būsto šldymo išlaidų kompensaciją, nedalyvaus susirinkime svarstant ir priimant sprendimą dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo arba atsisakys įgyvendinti projektą, ateinantį šildymo sezoną patalpų savininkui skiriama kompensuojama šildymo išlaidų dalis mažinama 50 proc., nuo kito šildymo sezono iki projekto įgyvendinimo kompensacija neskiriama, bet ne ilgiau kaip 3 metų šildymo sezonus.

INFORMACIJA VYKDANT SUSIRINKIMĄ ARBA BALSAVIMĄ RAŠTU DĖL DAUGIABUČIO NAMO ATNAUJINIMO

Jeigu vykdomas susirinkimas ir jo metu priimamas sprendimas vadovaujamasi Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. lapkričio 22 d. įsakymu Nr. D1-961 „Dėl butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimų šaukimo, darbotvarkės ir priimtų sprendimų skelbimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Jeigu vykdomas balsavimas raštu vadovaujamasi Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. kovo 24 d įsakymu Nr. D1-251 „Dėl butų ir kitų patalpų savininkų balsavimo raštu, priimant sprendimus, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Abiem atvejais svarbu jog protokole prie nutarimo butų nurodyta, kad investicinio plano nepritarimo atveju namo butų ir kitų patalpų savininkai Marijampolės savivaldybei kompensuos patirtas daugiabučio namo atnaujinimo investicinio plano rengimo išlaidas.

Protokolo pavyzdys kai vykdomas balsavimas raštu čia, biuletenio čia. Pagrindinė informacija su kuria turi būti supažindinti gyventojai čia (balsavimo biuletenyje 3. punkte nurodoma kur galima susipažinti su šia informacija).

Protokolo pavyzdys jeigu sprendimas priimamas susirinkimo metu čia. Šiuo atveju protokole taip pat nurodoma, kad gyventojai buvo supažindinti su visa informacija kuri turi būti pridedama prie protokolo.

Svarbu – pranešimas apie butų ir kitų patalpų (ar jų dalies) savininkų susirinkimą skelbiamas ne vėliau kaip prieš dvi savaites iki susirinkimo dienos. Balsavimo pradžios ir pabaigos data – ne trumpesnis kaip 2 ir ne ilgesnis kaip 4 savaičių terminas.

Svarbi informacija:

  • Balsavimo metu butų ir kitų patalpų savininkams pritarus atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį namą pasirenkant, jog atnaujinimo investicijų plano pirkimą organizuos Marijampolės savivaldybė, investicinio plano nepritarimo atveju butų ir kitų patalpų savininkai Marijampolės savivaldybei privalės kompensuoti patirtas daugiabučio namo atnaujinimo investicinio plano rengimo išlaidas.
  • Nepasiturintiems gyventojams 100 proc. yra apmokama projekto parengimo ir įgyvendinimo išlaidų, statybos techninės priežiūros išlaidų, taip pat kredito draudimo įmokos, kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokos, dėl to Jiems, dalyvavimas programoje jokių papildomų nuostolių nesudaro.
  • Gyventojai, turintys teisę į šildymo išlaidų kompensaciją turi būti supažindinti su Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatomis – jei daugiabučio namo buto savininkas, kuris turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją arba ją gauna, nedalyvavo susirinkime svarstant ir priimant sprendimą dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo ir atsisakė dalyvauti įgyvendinant šį projektą (balsuojant nepritarė projekto įgyvendinimui), ateinantį šildymo sezoną jo bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam daugiabučio namo buto savininkui skiriama kompensuojama būsto šildymo išlaidų dalis mažinama 50 procentų, nuo kito šildymo sezono būsto šildymo išlaidų kompensacija neskiriama, kol bus įgyvendintas daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas, bet ne ilgiau kaip 3 metų šildymo sezonus, įskaitant atvejį, kai dėl šių asmenų veiksmų (neveikimo) daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas nepradėtas įgyvendinti.
Informacija atnaujinta 2020-06-10 13:51